zsckr@nowytarg.pl

ul. Kokoszków 71, 34-400 Nowy Targ

zsckr@nowytarg.pl

ul. Kokoszków 71, 34-400 Nowy Targ

Na sali rozpraw – uczniowie klasy I TŻiUG w sądzie

22 maja uczniowie klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wraz z wychowawczynią, panią Beatą Jarończyk, oraz wicedyrektor szkoły, panią Anną Radwańską, uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sądu Rejonowego w Nowym Targu. Podczas wizyty młodzież wzięła udział w specjalnie przygotowanej rozprawie sądowej, prowadzonej przez pracowników Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Nowym Targu. Uczniowie mieli okazję poznać przebieg postępowania sądowego oraz wcielić się w rolę osób podejmujących decyzje. Na zakończenie rozprawy mogli samodzielnie zaproponować wyrok i uzasadnić swoje stanowisko, a pani sędzia komentowała ich propozycje i wyjaśniała aspekty prawne sprawy. W programie wycieczki znalazło się również spotkanie poświęcone właściwemu zachowaniu w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz postępowaniu w przypadku bycia świadkiem przestępstwa. Uczniowie zdobyli cenną wiedzę praktyczną, która może okazać się przydatna w codziennym życiu. Wycieczka miała bardzo wartościowy i pouczający charakter. Zdobyte doświadczenia pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz zasady odpowiedzialnego zachowania w sytuacjach wymagających reakcji i pomocy innym.

Konkurs plastyczno – językowy MEIN TRAUMURLAUB

W dniach 20.01. – 15.05.2026 odbył się w naszej szkole konkurs plastyczno – językowy MEIN TRAUMURLAUB.Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej w formacie A3, przedstawiającej wymarzony cel podróży wakacyjnej. Do pracy plastycznej należało dołączyć samodzielnie wykonany opis wymarzonych wakacji w języku niemieckim, wzbogacony o uzasadnienie, dlaczego do tego miejsca warto pojechać. Ocenie podlegały: estetyka wykonania, oryginalność pomysłu, wkład pracy i poprawność językowa.Laureatami konkursu zostali: I miejsce: Marcela Batkiewicz z klasy 5 Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynariiMaria Batkiewicz z klasy 3 Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu II miejsce: Aleksandra Lichosyt z klasy 5 Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazuKinga Hodorowicz z klasy 3 Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu III miejsce: Aneta Krzysztofek z klasy 3 Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazuJulia Hajda z klasy 3 Technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazuAnna Martuszewska z klasy 3 Technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii Wyróżnienie: Barbara Mroszczak z klasy 5 Technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Razem dla naszej planety – wspólna akcja Sprzątania Świata i zbiórka elektroodpadów

W dniu wczorajszym uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w corocznej akcji Sprzątania Świata, organizowanej we współpracy z Urząd Miasta w Nowym Targu. Wspólne działania miały na celu nie tylko uporządkowanie najbliższego otoczenia, ale również zwrócenie uwagi na znaczenie dbania o środowisko naturalne oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodzieży. Przy okazji zakończyliśmy także szkolną zbiórkę elektroodpadów, która została zorganizowana z okazji Dnia Ziemi. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły udało się zebrać wiele zużytego sprzętu elektronicznego, który zostanie odpowiednio zutylizowany i poddany recyklingowi. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w nasze ekologiczne inicjatywy. Każde, nawet najmniejsze działanie na rzecz ochrony środowiska ma ogromne znaczenie i pokazuje, że razem możemy zadbać o lepszą przyszłość naszej planety.

Edukacja ekologiczna w Rezerwacie „Bór na Czerwonem”

Wyjście do rezerwatu „Bór na Czerwonem” z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki i Światowego Dnia Pszczół już od kilku lat jest świetną okazją, żeby złapać trochę świeżego powietrza i zobaczyć przyrodę z bliska. W tym roku, młodzież klas 1 a i b technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii, oraz 1 klasy technikum kształcącego w zawodzie technik architektury krajobrazu mogła bezpośrednio zaobserwować rośliny i zwierzęta, a przy okazji dowiedzieć się, jak ważne są pszczoły i inne zapylacze w ekosystemie torfowisk. Był też czas na integrację, luźną atmosferę i naukę w terenie – bez szkolnych ławek. Dziękujemy Nadleśnictwu z Nowego Taegu za współpracę oraz zorganizowane zajęć w Rezerwacie.

Architekci krajobrazu w terenie!

Za nami wyjątkowa wycieczka szkolna śladami wielkiej historii i genialnych założeń ogrodowych oraz pięknie namalowanej miejscowości Zalipie Odwiedziliśmy Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz tamtejsze niesamowite arboretum – to prawdziwa lekcja kompozycji roślinnej i pasji tworzonej przez lata.Zwiedziliśmy kolorowe Zalipie – tam podczas warsztatów sami chwyciliśmy za pędzle, przekładając florystyczne inspiracje na tradycyjne wzory! . Następnie ruszyliśmy do Tarnowa, by podziwiać miejską architekturę, a zwieńczeniem dnia był monumentalny zamek w Wiśniczu i jego malownicze otoczenie. Głowy pełne inspiracji, a aparaty pełne zdjęć! … ciekawe, Które miejsce zrobiło na Was największe wrażenie?

Nasi uczniowie w finale XLIX edycji  OWiUR w Poznaniu

W dniach 22-23 maja odbył się finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Poznaniu. Nasz absolwent i tegoroczny maturzysta  Mateusz Fudala reprezentował szkołę w bloku Agrobiznes, zaś Jan Łuszczek z klasy IV Agrobiznesu zmierzył się z zagadnieniami z bloku Produkcja roślinna.  Już samo dojście do tego etapu to ogromny sukces i wielkie wyróżnienie, zarówno dla naszej szkoły jak i chłopaków, którzy swoją wiedzą, ciężką pracą i determinacją pokazali, że są wśród najlepszych uczniów w Polsce i doskonale znają tematykę z zakresu agrobiznesu i produkcji roślinnej. Niestety tym razem nie udało się uplasować na podium, ale i tak jesteśmy ogromnie dumni z chłopaków. Organizatorami tegorocznych zawodów finałowych OWiUR są: Komitet Główny Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Komitet Okręgowy OWiUR w Poznaniu. Opiekunowie: Dorota Zmarzlińska, Katarzyna Pacholska-Solawa

Rekrutacja na staże wakacyjne 2026

Uprzejmie informujemy o rozpoczęciu rekrutacji uczniów do udziału w stażach wakacyjnych, które realizowane będą w miesiącach lipiec i/lub sierpień 2026 roku. Staże obejmują 150 godzin praktyk zawodowych i skierowane są do uczniów klas II–IV technikum oraz branżowej szkoły I stopnia. Termin rekrutacji: od 25 maja 2026 r. do 29 maja 2026 r. Udział w stażach zawodowych umożliwia: Formularze zgłoszeniowe oraz szczegółowe informacje można uzyskać u pana Mateusza Buły. Staże realizowane są w ramach projektu:„Doskonalenie umiejętności, kompetencji i kwalifikacji kadr i uczniów ZSCKR w Nowym Targu” (nr FEMP.6.11.IP.01-0128/24) Zachęcamy do udziału. Załącznik nr 1 – informacje o stażu #FunduszeUE   #FunduszeEuropejskie

Warsztaty dla uczniów – wyniki rekrutacji

Z przyjemnością informujemy, że zakończyła się rekrutacja na warsztaty dla uczniów realizowane w ramach projektu: „Doskonalenie umiejętności, kompetencji i kwalifikacji kadr i uczniów ZSCKR w Nowym Targu” (nr FEMP.6.11.IP.01-0128/24). Szczegółowe informacje, w tym harmonogramy warsztatów, zostaną przesłane za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus. Prosimy o regularne sprawdzanie wiadomości. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z wicedyrektorem Mateuszem Bułą. Dziękujemy za zainteresowanie udziałem i życzymy owocnego udziału w warsztaty! LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH NA POSZCZEGÓLNE WARSZTATY: Warsztaty dla uczniów #FunduszeUE   #FunduszeEuropejskie

Warsztaty cukiernicze w stolicy Tatr

Klasa 1 Branżowej Szkoły I stopnia- cukiernik miała możliwość uczestniczenia w wyjątkowych warsztatach cukierniczych w Zakopanem. Wyjazd był doskonałą okazją do poznania tajników pracy cukiernika oraz rozwijania swojej kreatywności. Warsztaty rozpoczęły się od ciekawego pokazu przygotowywania masy karmelowej oraz prezentacji sposobów łączenia kolorów, dzięki czemu uczniowie mogli zobaczyć, jak powstają efektowne słodycze. Następnie każdy uczestnik samodzielnie wykonał swojego lizaka oraz kolorowe cukierki 😁 Było przy tym dużo zabawy, śmiechu i satysfakcji z własnoręcznie przygotowanych wyrobów. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w pracy cukiernika i przekonać się, ile precyzji oraz cierpliwości wymaga tworzenie słodkich przysmaków. Cała wycieczka przebiegła w miłej atmosferze i dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń oraz niezapomnianych wspomnień. Opiekunami wyjazdu byli Daniel Suski oraz Elżbieta Gil.

IX Szkolny konkurs „Mistrzowie w kuchni” 

23 kwietnia 2026 r. szkolna pracownia gastronomiczna zamieniła się w prawdziwą scenę kulinarnych zmagań. Wszystko za sprawą IX edycji konkursu „Mistrzowie w Kuchni”, którego tegorocznym bohaterem była – nieco niedoceniana, a jak się okazało – niezwykle inspirująca kaszanka.  Uczniowie klas gastronomicznych udowodnili, że tradycyjny produkt może stać się bazą dla nowoczesnych, odważnych i finezyjnych dań. Na stołach pojawiły się kompozycje, które zachwycały nie tylko smakiem, ale i estetyką.  Bartłomiej Sięka zaprezentował grillowaną perliczkę z aksamitnym puree ziemniaczanym, konfitowanym batatem, szparagami oraz prażoną kaszanką, tworząc harmonijne połączenie klasyki z nutą nowoczesności.  Barbara Mroszczak postawiła na elegancję – łosoś pieczony z chrupiącym chipsem z cukinii, puree z kalafiora i kaszanką był daniem lekkim, a jednocześnie wyrazistym.  Sebastian Kadłubek zachwycił jury schabem duszonym w winie, podanym z zapiekanymi warzywami i zasmażaną kaszanką – to właśnie jego propozycja zdobyła najwyższe uznanie. Paulina Sadłoń zaskoczyła odważnym zestawieniem – krewetki smażone na maśle, pulpeciki z kaszanki i sos serowy stworzyły nieoczywistą, ale intrygującą kompozycję.   Ewelina Wojeńska zaprezentowała łososia w sosie pieczarkowo-szparagowym, serwowanego w formie okrąglicy z góralskim kawiorem – danie pełne regionalnych akcentów.  Magdalena Głowa przygotowała grillowanego kurczaka supreme, podanego z black puddingiem, udowadniając, że inspiracje kuchnią międzynarodową świetnie współgrają z tematem konkursu.  Po burzliwych naradach jury w składzie: Pani Dyrektor Małgorzata Rusinek, Pan Wicedyrektor Mateusz Buła Robert Stanek, Maciej Szymanowski wyłoniło zwycięzców.  I miejsce zdobył Sebastian Kadłubek, którego danie wyróżniło się perfekcyjnym balansem smaków i techniką wykonania.  II miejsce zajął Bartłomiej Sięka.  III miejsce przypadło Barbarze Mroszczak.  Konkurs „Mistrzowie w Kuchni” po raz kolejny udowodnił, że młodzi adepci gastronomii nie boją się wyzwań, eksperymentów i twórczego podejścia do tradycji. Kaszanka, choć skromna, stała się inspiracją do stworzenia dań na poziomie profesjonalnej kuchni – a to najlepszy dowód na to, że talent i pasja nie znają ograniczeń

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH