EKOSZKOŁA
EKOSZKOŁA http://www.zsckr.nowytarg.pl/wp-content/uploads/2020/12/DSC_1340-web.jpg 1024 681 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu http://www.zsckr.nowytarg.pl/wp-content/uploads/2020/12/DSC_1340-web.jpgZaszczepienie idei dbałości o środowisko naturalne jest wyzwaniem naszych czasów. O ile walka o zmianę świadomości w tym zakresie u reprezentantów starszego pokolenia czasami wydaje się bezskuteczna, to budowanie postaw ekologicznych wśród młodzieży staje się coraz bardziej naturalne, z nadzieją na efekty w myśl sprawdzonej zasady „czym za młodu skorupka nasiąknie, tym na starość trąci”. Udział młodzieży w konkursach i olimpiadach ekologicznych, uczestnictwo w akcjach typu sprzątanie świata, segregacja śmieci czy zbiórka zużytych baterii to codzienność w dzisiejszej szkole. Są też szkoły, w których życie w duchu eko przybiera coraz szerszy wymiar.
Jest tak w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu. Kilka lat temu dokonano wymiany instalacji grzewczej na emitującą mniej szkodliwych substancji instalację gazową. Szkoła na Kokoszkowie może poszczycić się również tym, że korzysta z odnawialnych źródeł energii.
W 2016 roku z inicjatywy dyrektora Mariana Nowaka rozpoczął się szeroko zakrojony projekt finansowany ze środków unijnych w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska obejmujący termomodernizację, instalację paneli fotowoltaicznych i wymianę źródeł światła. Chociaż inwestycja była dość kosztowna (w sumie 616 400, 72 zł), od 2018 roku korzystanie z ok. 140 paneli o mocy 35,5 kW daje wymierne efekty: produkowany jest prąd dla własnych potrzeb, a zaoszczędzone środki przeznaczane są na inne cele, m. in. doposażenie szkoły. Mniej wymierną korzyścią, ale też ważną jest poczucie bycia w przyjaźni ze środowiskiem. Ekologia jest dziś zjawiskiem modnym i politycznie poprawnym, ale musimy pamiętać, że jest również sprawą głęboko humanistyczną, bo jak mawiał Jan Gwalbert Pawlikowski jeszcze w 1932 roku : „Ochrona przyrody nie tylko uszlachetnia oblicze Ziemi, ona uszlachetnia człowieka”.
- Posted In:
- Aktualności